Mam nadzieję że wielbiciele zespołu Voo Voo, Wojciecha Waglewskiego, Mateusza Pospieszalskiego, Karima Martusewicza, Michała Bryndala i projektów w które angażują się muzycy, znajdą tutaj dodatkowe źródło informacji.

czwartek, 12 stycznia 2017

Rarytasy - część 8 - Karnawał – pozytywne myślenie

Trudno mi powiedzieć na ile ta płyta to rarytas? Pewnym jest, że nie można sobie pójść do sklepu i jej kupić, bo nigdy nie trafiła do sprzedaży. Wydano ją w celach promocyjnych. W przypadku chęci kupna na aukcji, należy się nastawić na poszukiwania trwające raczej lata niż miesiące. Wiem, bo dzięki odpowiednim alertom, od lat monitoruję to co pojawia się na aukcjach. Pomyślałem, że zbliżający się finał WOŚP to dobra okazja aby o tej płytce napisać.
Ciekaw jestem jak wiele osób w tym kraju zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo splecione są ze sobą losy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zespołu Voo Voo? Patrząc na swoich znajomych, z których większość nie kojarzy kto wykonuje hymn WOŚP lub wręcz nie kojarzy nawet zespołu Voo Voo, sądzę że niezbyt wielu. Ale w zasadzie poniekąd od początku tak właśnie miało być. Oczywiście hymn to tylko bardzo drobny element tej wspólnej historii. Mam nadzieję, że kiedyś znajdę czas by napisać jakiś dłuższy tekst o absolutnie niebanalnej roli jaką odegrali muzycy Voo Voo podczas drogi, jaką przebył Jerzy Owsiak. 
Oczywiście jest ogromna ilość śladów po tej niezwykle barwnej współpracy. Nie sposób dziś napisać o wszystkim. Jednak WOŚP wydała całkiem sporo bardzo interesujących rzeczy z Voo Voo. 
Hymny Orkiestry w wersjach studyjnych nagranych przez zespół, były wydawane trzykrotnie. No chyba że były jakieś ultra rzadkie wydawnictwa, o których nie wiem. Ale wątpię. 
Prezentowana dziś płytka to chronologicznie wydawnictwo numer 2. Hymn orkiestry, czyli utwór "Karnawał" (wcześniej "Cień ptaka"), został poddany na tej płycie solidnemu liftingowi w stosunku do wcześniej znanych wersji. A trzeba wiedzieć, że kompozycja ta przebyła dość długą drogę nim stała się hymnem Orkiestry oraz nim potem uzyskała najbardziej rozpoznawalne dziś brzmienie. 
Tym razem utwór pojawia się jako "Karnawał - pozytywne myślenie". Do piosenki dołożono elementy reggae oraz trochę klimatów afrykańskich. Te pierwsze pojawiły się za sprawą Dawida Portasza występującego na nagraniu jako Jafia Namuel. Portasz współpracował potem wielokrotnie z Mateuszem Pospieszalskim (jako pierwsi polscy muzycy nagrywali w słynnej wytwórni Tuff Gong na Jamajce. Więcej TUTAJ). Klimaty afrykańskie to zasługa Mamadou Dioufa. 
Na płycie znalazły się dwie wersje Hymnu WOŚP:
1. Karnawał – pozytywne myślenie – wersja radiowa krótkobujająca (4:34)
2. Karnawał – pozytywne myślenie – wersja długa
bujająca, na gadułę prowadzącego (8:38)
Jeżeli chodzi o pierwszą wersję, to dziś zna ją w tym kraju chyba każdy. Absolutną rewelacją jest wersja druga, prawie dziewięciominutowa, gdzie super fajne wokale zrobili Mateo i Mamadou. 
Cóż można dodać? Płytka została wydana w 1998 roku przez POMATON EMI. Za produkcję odpowiedzialny był Wojciech Przybylski.  Jak zobaczycie, że ktoś sprzedaje to kupujcie i ani przez chwilę się nie zastanawiajcie, bo drugiej okazji może nie być.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz